top of page
חיפוש

חוקים שחייבים להכיר

התחלת תהליך לקראת יציאה לשחק ולהשתתף בספורט מכללות היא חשובה מאוד וקריטית להצלחה של כל ספורטאי או ספורטאית. החוקים של ליגות המכללות השונות נוקשים ויכולים להיות מבלבלים, אבל הכל תלוי בכם. במידה ועומדים בחוקים בשנים שלפני תחילת הלימודים, ובנוסף רושמים את הכל בצורה מסודרת ומפורטת בתהליך ההרשמה לליגה – ואתם מסודרים.


1. האדם הנכון בזמן הנכון

אנו לא אוהבים לדבר על עצמנו, אך הפעם נחרוג מהמנהג. הדבר החשוב ביותר בתהליך לקראת מכללות הוא מציאת סוכן אמין ומנוסה שיעזור לכם לעבור את התהליך בשלום מבחינה מקצועית ומבחינה בירוקרטית. לסוכן המכללות שני תפקידים בולטים:

א. הגשת מספר רב כמה שאפשר של הצעות למלגה מאוניברסיטאות שונות לספורטאי

ב. ליווי אישי של התהליך בדגש על ההליך הבירוקרטי של ההרשמה לNCAA שבסופו של דבר ייקבע את כשירותכם.

למה צריך לשים לב לגבי סוכני מכללות?

א. קודם כל ולפני הכל – תוודאו שהסוכן איתו אתם עובדים אינו משמש גם כסוכן של שחקנים מקצוענים. ה-NCAA אינו מאפשר לשום סטודנט-אתלט לעבוד עם סוכן מקצועני מורשה, ולכן במידה ואתם נעזרים בכזה בתהליך הכניסה למכללות – הליגה תמצא את זה ותפסול אתכם מיידית. צרו קשר אך ורק עם סוכנים וסוכנויות שבמהותם עוסקים בספורט מכללות.


ב. כיצד הNCAA יודעים מי הסוכן וכיצד הוא עובד? במסגרת הליך ההרשמה תצטרכו למלא שאלה לגבי האדם בו נעזרתם. בנוסף ישנה מחלקה שלמה במשרדי הליגה שכל תפקידה הוא לבדוק ולבצע מחקר (בעיקר ברשתות החברתיות) לגבי השחקנים וסוכניהם.

במידה ולסוכן שלכם יש אתר בו מופיעים שחקנים מקצוענים – הם יבדקו ויסתכלו.

במידה ואותו סוכן מעלה פוסטים ברשתות החברתיות לגבי שחקנים אותם הוא מייצג – הם ייבדקו ויסתכלו.


ג. ניסיון בכתיבת קורות החיים המקצועיים והפרופיל שלכם. כאשר נרשמים לליגה היא בודקת טוב טוב את כלל החוקים הנוגעים לגביכם (ניגע בזה מאוחר יותר). אם משפט אחד לא נכתב כמו שצריך – כל התהליך יכול להיזרק לפח.


2. חוק זה חוק

נתחיל מהסוף: אפשר לצאת למכללות אחרי הצבא וגם במידה ושיחקתם בליגה העל.

עכשיו מההתחלה.

החוק היבש של ה-NCAA עבור האמריקאי הממוצע אומר דבר פשוט – אתם חייבים לצאת למכללות מקסימום שנה אחרי סיום התיכון. במידה וחיכיתם יותר משנה – יתחילו להיפסל לכם השנים מה שאומר בפועל 0 אחוז סיכוי להגיע למכללות. כמובן שעד היציאה למכללות אסור לשחק באופן מקצועני.

(מה זה מקצועני עבורם? ליגה מקצוענית בה אתם מרוויחים סכום כסף משמעותי).


אז מה קורה בישראל?

לנו, או לפחות לרובנו, יש חובה לשרת בצבא. ליגת המכללות מכירה את זה ולכן הצבא עבורכם משמש כמעין המשך לתיכון עם הבדל אחד.

אם במקרה של תיכון יש עד שנה אחרי סיום הלימודים לצאת למכללות, במקרה של שירות צבאי הליגה לא נותנת את שנת האקסטרה. התחלת הלימודים תהיה חייבת להיות בהזדמנות הראשונה לאחר השחרור מהצבא.


אז מה אפשר לעשות מבחינת קריירה בזמן השירות הצבאי? באיזה ליגה לשחק?

ניתן לשחק בכל ליגה, כל עוד מרוויחים שכר שהוא לא יותר ממשכורת חייל סטנדרטית. כל עוד לא הרווחתם יותר מ3500-4000 שקל ה-NCAA רואים בכך החזר הוצאות של נסיעות, אוכל וכו'.

כמובן שאסור לכם להחתים סוכן שחקנים על החוזה מכיוון שאז יקרה מצב עליו דיברנו בסעיף 1.

*חשוב מאוד לשמור על כל החוזים והמסמכים מהצבא (תאריך גיוס ושיחרור) מכיוון שהNCAA מבקש לראות את המסמכים האלה בתהליך הבדיקה.


3. תלמיד טוב = סיכוי טוב

הכניסה למכללות טומנת בחובה שני תהליכים מקבילים – מקצועי ואקדמי.

בצד המקצועי המאמן המיועד יצפה בוידאו שלכם, אך בצד האקדמי הדבר מעט מורכב יותר.

לקראת כניסה לאוניברסיטה יש צורך בשני דברים – תעודת הבגרות שלכם מהתיכון ומבחן SAT. שניהם יכולים להיות שווים עבורכם הרבה הרבה מאוד כסף.

לעיתים הציונים שלכם ישפיעו על גובה המלגה שתקבלו, וככל שהציונים טובים יותר כך תוכלו לחסוך אלפי ואולי עשרות אלפי דולרים בשנה. מבחן ה-SAT הוא מבחן דומה למבחן הפסיכומטרי והוא מתקיים כאן בארץ במספר מועדים במהלך השנה. שימו לב – במידה והציונים שלכם מבית הספר לא מספיק טובים, יש אוניברסיטאות שלמרות שהמאמן מאוד ירצה אתכם, אתם פשוט מאוד לא תוכלו להתקבל מבחינה אקדמית וכל התהליך המקצועי יירד לטמיון. חשוב מאוד לשמור על ממוצע ציונים סביר ולהוציא תוצאה טובה בSAT.


4. טיימינג זה הכל בחיים

ההליך שקודם לתחילת הלימודים הוא ארוך ודורש זמן וסבלנות רבים. בואו נדבר רגע מבחינת תיזמון מקצועי:

המאמנים בענפי בספורט השונים יכולים ורשאים להחתים את השחקנים כבר כ-10 חודשים לפני פתיחת הלימודים.

ניקח לדוגמא את הכדורסל.

לעונת 2021, בה שנת הלימודים תיפתח בחודש אוגוסט הקרוב, יכולים המאמנים כבר להחתים שחקנים החל מנובמבר 2020.

בדרך כלל הם מנתחים ומסתכלים על השחקנים מספר חודשים, כך שבעצם כמעט שנתיים לפני תחילת התואר יש צורך ביצירת קשר עם מאמנים. כך קורה במקרים של האוניברסיטאות הגדולות.

חשוב לציין שכל מקרה לגופו וישנם מקרים שאפשר גם בתוך חודשיים – שלושה לסגור הכל ולחתום, אבל הזמן האידיאלי לתחילת התהליך הוא כשנה – שנה וחצי לפני מועד פתיחת הלימודים.

אנו ממליצים לא לקחת את הזמן מכיוון שבכל חודש שעובר נתפסות יותר ויותר מלגות והאפשרויות מצטמצמות


5. 1 -2 -3 צא!

צאו לשחק במכללות. תייצרו לעצמכם PLAN B לקריירת הספורט שלכם בכך שתוך כדי הקריירה תוכלו גם להרוויח תואר ראשון, שפה ותרבות חדשים. חיזרו לישראל בגיל 24-25 עם תואר ראשון ביד וחוויות משחק נגד השחקנים הצעירים הטובים בעולם. במקרה של כמעט כל ספורטאי בישראל השתתפות במכללות תשתפר אותו – המתקנים טובים ואיכותיים יותר, היחס לספורטאים ברמה הגבוהה ביותר, טיפולים רפואיים ופיזיותרפיה על בסיס יום יומי ותחרות קשה ואיכותית.

כל ספורטאי שיוצא למכללות יחזור טוב יותר מבחינת היכולות ומבחינת הרזומה.

452 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page