top of page
חיפוש

מבנה ליגת המכללות

עודכן: 30 באוג׳ 2020


אז איך בנוי עולם כדורסל המכללות (נכון לגברים ונשים)?


מבחינה אקדמית (חשוב לזכור שקודם כל הספורטאים הם סטודנטים) תואר באוניברסיטה בארצות הברית נמשך 4 שנים. לכן ברוב המקרים גם המלגות אותם הספורטאים מקבלים נפרסות ל-4 שנים וכל ספורטאי משחק בעצם 4 עונות. לעיתים ישנה אפשרות לקחת שנה הפסקה מבלי לשחק (כן להתאמן וללמוד) כאשר אופציה זו נקראת RED SHIRT. בדרך כלל הולכים על עונה מסוג זה כאשר הספורטאי נפצע בצורה רצינית או שהמאמן מרגיש שהוא אינו מספיק מוכן עדיין (בדרך כלל בשנה הראשונה).

מבחינת כדורסל העולם הזה לא נגמר באוניברסיטת דיוק או קונטיקט. כדורסל המכללות מתחלק לשלושה ארגונים – ארגון ה-NCAA בו יש שלוש רמות – 1, 2 ו-3, ארגון ה-NAIA וארגון ה-NJCAA.

NCAA D1

הליגה הראשונה היא כמובן החזקה והמוכרת. ברמה זו יש בערך כ-350 אוניברסיטאות. יש כמובן אוניברסיטאות גדולות ומפורסמות יותר (דיוק, צפון קרוליינה, פלורידה וכו') אך גם אוניברסיטאות מעט פחות מוכרות.

הדבר המייחד את כולם הוא שעל פי חוקי ה-NCAA כל שחקן המוגשת לו הצעה מאוניברסיטה ברמת D-1 יקבל הצעה למלגה מלאה (יורחב ויפורט בהמשך). אוניברסיטאות מקבלות שיוך ל – D1 לפי כמות הכסף שמשקיעה האוניברסיטה בספורט. לכן המלגות ברמה זו הן כולן מלאות, אך הרמה האקדמית היא לא תמיד הגבוהה ביותר.

שחקנים מפורסמים ששיחקו ברמה זו: ממייקל ג'ורדן ועד לנדב הנפלד

NCAA D2

הרמה השנייה והפחות מוכרת אליה שייכות כ-300 אוניברסיטאות. האוניברסיטאות ב – D2 מצוינות ויש בהן מתקנים ברמה גבוהה מאוד (בחלקם אף טובים יותר מאוניברסיטאות D-1 ). רמת הכדורסל היא מצוינת והאוניברסיטאות שנמצאות במקומות הגבוהים  ברמה זו יכולים לנצח לא מעט אוניברסיטאות מ-D1. לכל אוניברסיטה יש כ-8 מלגות מלאות לחלק ושאר השחקנים לומדים על בסיס מלגות חלקיות.

שחקנים מפורסמים ששיחקו ברמה זו:  ג'ורג' גרבין, פיל ג'קסון, צ'ארלס אוקלי, בן וואלס


NAIA

הסיבה שאני בוחר לכתוב על רמה זו ישר אחרי NCAA D2 היא מכיוון שאוניברסיטאות ה-NAIA  דומות מאוד באופיין וביכולתן המקצועית לאוניברסיטאות NCAA D2.

ה-NAIA הוא גוף נפרד מה-NCAA, כמו פיב"א ויול"ב למשל. משתתפות בו כ-300 אוניברסיטאות. הדברים שמבדילים את אוניברסיטאות ה-NAIA ל-NCAA D2 הם:

  1. רוב האוניברסיטאות ב-NAIA הן פרטיות (הרמה האקדמית גבוהה מאוד ומספר הסטודנטים נמוך יותר)

  2. אין חוקים ברורים לגבי מלגות. ברמה זו יש מלגות מלאות וחלקיות ללא הגבלה מספרית.

שחקנים מפורסמים ששיחקו ברמה זו: סקוטי פיפן, דניס רודמן, אריק מקולום

NCAA D3

זו הרמה השלישית של ה-NCAA בה משחקות כ-450 אוניברסיטאות. בדרך כלל מדובר באוניברסיטאות מצוינות, אשר אינן משקיעות הרבה בקבוצות הספורט שלהם. זו הסיבה שבאוניברסיטאות D3 אין בכלל מלגות ספורט, זאת אומרת שהעלות עבור ישראלי\בעל אזרחות זרה אחרת לשחק באוניברסיטה מסוג זה היא מאוד יקרה ולא רלוונטית ברוב המקרים.

שחקנים מפורסמים ששיחקו ברמה זו: ברד סטיבנס (מאמן בוסטון היום), ג'ון דיברתולמאו, ג'ק סיגמה

NJCAA – 'ג'וניור קולג

רמה זו מעט שונה משאר הרמות שהוצגו. ההבדל העיקרי הוא מבחינה אקדמית. כאמור תואר בארה"ב נמשך כ-4 שנים כאשר בשנתיים הראשונות כולם לומדים את אותם הדברים ובשנתיים הבאות כל אחד מתמקצע בתחומו. הג'וניור קולג'ים נמשכים כשנתיים בהם לומדים את לימודי הבסיס של השנתיים הראשונות.

לאחר שנתיים התלמיד\הספורטאי רשאי לעבור לאוניברסיטה אחרת (בכל אחת הרמות שצוינו מעלה) ולהשלים את התואר שלו ואת קריירת כדורסל המכללות שלו. הג'וניור קולג' הוא פלטפורמה מצוינת לשחקנים להראות את יכולותיהם לעיניהם של סקאוטים ומאמנים שמגיעים מהרמות האחרות. בחלק מהמקרים קבוצות ג'וניור קולג' אף יכולות לנצח אוניברסיטאות D1. ישנם כישרונות רבים שמסתובבים בקולג'ים האלה ופוספסו על ידי האוניברסיטאות הגדולות בתחילת דרכם.

שחקנים מפורסמים ששיחקו ברמה זו: ג'ימי באטלר, ג'ה קראודר, פייר ג'קסון, סם קאסל, סטיב פרנסיס, ניק ואן אקסל, שון מריון


לסיכום

עולם כדורסל המכללות רחב וטומן בחובו חוקים רבים ואפשרויות שעולות על כל דמיון. חשוב מאוד לדעת מה כולל ההליך ולהיעזר במקורות מידע ואנשי מקצוע.

מרבית הצעירים והצעירות בישראל נמצאים בין הכיסאות – הם שחקנים טובים אשר אין להם מקום בליגות העליונות (חוקי זרים וכו'). אל תסתפקו בבינוניות. תבררו על מכללות, תעשו שיעורי בית ותצאו לחוויה ממנה תחזרו שחקנים טובים יותר וגם אנשים טובים יותר עם כלים משמעותיים יותר לחיים.

258 צפיות0 תגובות

Comentarios


bottom of page